Ipswich representative Faith White won gold in the under-17 pentathlon at her last Little Athletics competition.
Ipswich representative Faith White won gold in the under-17 pentathlon at her last Little Athletics competition. Contributed

Ipswich centre athletes in hot form at state titles

IPSWICH Little Athletics Centre competitors won 29 medals and set two new records at the recent state championships at Nathan.

Centre athletes Breanna Betzold and Hayley Wright were chosen in the Queensland team to contest the Australian Little Athletics Championships in Adelaide in April.

That came after Breanna set a new Queensland best performance in the under-13 1500m walk. Hayley did the same in the 60m hurdles.

Breeana will contest her walk event in Adelaide, with Hayley selected in the under-15 pentathlon.

Hayley joins only three others in Ipswich Little Athletics history to have made the under-13 state team (previously the U12 state team) and the under 15 pentathlon team.

The other Ipswich athletes to achieve the feat were Brett Bennett (1990/91 and 1993/94), Patricia Barclay (1984/85 and 1987/88) and Theresa Martin (1983/84 and 1986/87).

The Ipswich centre was represented by 90 athletes at the state championships from March 18-20.

They performed superbly in the hot and humid conditions to win 11 gold, 11 silver and seven bronze medals.

The gold medal winners were:

Torin Manteit: U9 700m walk;

Erin Wright: U12 60m hurdles – new record;

Breeanna Betzold: U13 1500m walk – new record;

Ryan Stewart: U14 1500m walk;

Casey Bell: U14 high jump:

Madison Wells: U14 400m;

Hayley Wright: U15 90m hurdles;

Nic Grant: U16 100m, shot put and long jump;

Faith White: U17 girls pentathlon.

The Ipswich centre’s silver medallists were:

Calab Law: U12 100m and U12 60m hurdles;

Camryn Novinetz: U12 1500m walk;

Ebony Moulder-Shard: U13 1500m walk;

Candace Fraser: U14 80m hurdles and U14 200m hurdles;

Casey Bell: U14 long jump and U14 triple jump;

Ella Taylor: U15 1500m;

Hayley Wright: U15 girls pentathlon;

Nic Grant: U16 200m.

The bronze medal winners were:

Molly Green: U10 200m;

Jordan Manteit: U11 1100m walk;

Laylani Va’ai: U12 discus;

Emily Kitching: U13 1500m walk;

Madison Wells: U14 discus;

Ella Taylor: U15 800m;

Tyla Stolberg: U15 javelin.