Players like Ipswich captain Steven Ihle return to club competition this weekend after lining up at the Queensland hockey championships in Toowoomba over the long weekend. Picture: Nev Madsen.
Players like Ipswich captain Steven Ihle return to club competition this weekend after lining up at the Queensland hockey championships in Toowoomba over the long weekend. Picture: Nev Madsen.

Check out latest hockey fixtures after Qld titles

Ipswich Hockey Association

Men's and boys fixtures May 7-9

Friday (Field, Time, Umpires, Tech Bench): A2 Grade - Hancock Brothers v Wests, 1, 7pm, Arthur, Richard/Michel, Hayden, L Haley.

A Grade: Easts v Norths, 1, 8:30pm, Arthur, Richard/Michel, Hayden, L Haley/R Chandler.

Saturday: J2 Grade - Easts Gold v Norths, 1, 10:10am, Meloury, Aliesha/Jackwitz, Steele, R Chandler; Hancock Brothers v Wests, 4, 10:10am, Batten, Andrew/TBA.

J1 Grade: Easts v Bellbowrie, 2, 11:30am, Stenzel, Rhys/Eleison, Mark, M Follett.

R2 Grade: Easts Black v Easts Gold, 1, 1pm, Herron, Jonathan/Dobbs, Georgie, P Alchin; Bellbowrie v Wests, 2, 4pm, Kinnane, Brent/McManus, Ben, P Alchin.

Reserve Grade: Easts v Norths, 1, 5:30pm, McManus, Ben/Kinnane, Brent, J Walker/L Haley.

Sunday: J1 Grade - Wests v Norths, 1, 1pm, McManus, Ben/Herron, Jonathan, K Batten.

Reserve Grade: Wests v Hancock Brothers, 2, 2:30pm, Kinnane, Brent/Collier, Jasmine, P Alchin/B Gotting.

A Grade: Wests v Hancock Brothers, 1, 4pm, Mantell, Chris/Walker, Nat, B Gotting/L Haley.

R2 Grade: Norths v Hancock Brothers, 2, 4pm, Eleison, Mark/McManus, Ben, S Smith.

A2 Grade: Swifts v Northern Strikers, 2, 5:30pm, Profke, Riley/TBA, C Gotting.

Byes: A2 - Easts; J1 - Hancock Brothers; J2 - Easts Black.

PROMISING DEVELOPMENT: Ipswich women's coach eager to keep side together

MAGPIES SWOOP: Wests getting stronger after quiet start

Women's and girls fixtures May 7-9

Friday (Field, Time, Umpires, Tech Bench): A2 Grade - Vets v Wests, 2, 7pm, Hocking, Hugh/Gotting, Bernie, C Gotting; Thistles v Bellbowrie, 2, 8.30pm, Gotting, Bernie/Hocking, Hugh, C Gotting.

Saturday: E Grade - Easts v Norths, 2, 10:10am, Simpson, Hannah/McPeake, Tamara, M Follett; Hancock Brothers v Wests, 3, 10:10am, Hollis, Jazmine/Profke, Bella: Thistles v Swifts, 5, 10:10am, Mole, Paige/Gotting, Bernie.

D Grade: Easts v Hancock Brothers, 1, 11:30am, Meloury, Aliesha/Hocking, Hugh, R Chandler.

C Grade: Easts v Northern Strikers, 2, 1pm, McPeake, Kiana-Lynne/Alchin, Pauline, K Batten.

R2 Grade: Norths v Easts, 1, 2:30pm, Herron, Jonathan/Gotting, Bernie, TBA; Vets v Hancock Brothers, 2, 2:30pm, Dobbs, Georgie/Nipperess-Sims, Christina, C Gotting.

Res Grade: Easts v Bellbowrie, 1, 4pm, Nipperess-Sims, Christina/Eleison, Mark, J Walker/R Chandler; Thistles v Hancock Brothers, 2, 5:30pm, Walker, Nat/McPeake, Kiana-Lynne, B Gotting.

A Grade: Easts v Wests, 1, 7pm, Walker, Nat/Eleison, Zachary, J Walker/L Haley.

A2 Grade: Swifts v Hancock Brothers, 2, 7pm, Nipperess-Sims, Christina/TBA, C Gotting.

Sunday: C Grade - Swifts v Thistles / Hancocks, 1, 11:30am, McPeake, Kiana-Lynne/TBA, L Haley.

D Grade: Wests v Norths, 2, 11:30am, TBA/Meloury, Aliesha, K Batten.

R2 Grade: Swifts v Bellbowrie Green, 2, 1pm, Dobbs, Georgie/Collier, Jasmine, L Haley.

Res Grade: Norths v Wests, 1, 2:30pm, Dobbs, Georgie/Hocking, Hugh, R Chandler.

A Grade: Swifts v Hancock Brothers, 1, 5:30pm, Walker, Nat/McManus, Ben, L Haley/S Smith.

Byes: A Grade - Thistles; Reserve - Swifts; R2 - Bellbowrie Gold; D Grade - Swifts.